Zakwas z buraka – najzdrowszy drink do śniadania
Zakwas z buraka to jedna z rzeczy, którą robię na okrągło. Gdy tylko widzę dno w ostatniej butelce, nastawiam nowy – tak bardzo przyzwyczailiśmy się wszyscy do wypijania jednej (dzieci może trochę mniej) szklanki dziennie. Dlaczego pijemy zakwas z buraka? Dowiesz się z dzisiejszego wpisu!
Aby zrobić zakwas z buraka, będziesz potrzebowała buraków wiadomego pochodzenia (najlepiej swoich, ale umówmy się…), czosnku POLSKIEGO – to warte podkreślenia, ziela angielskiego i liści laurowych. Do tego starter, czyli coś, co pomoże tej magicznej substancji fermentować szybciej i sprawniej. Na przykład wody z ogórków lub z kiszonej kapusty lub po prostu „stary” zakwas z buraków, który używałam dokładnie na tym lajwie.
Pijemy zakwas już od ponad roku. Zauważam, drogie Halinki, duże korzyści. Nie chorujemy bardzo. Jeśli już łapiemy, to tylko gile do chusteczki ;). Moja skóra jest w świetnym stanie. Zaczęłam go podawać dzieciom w okresie intensywnego wzrostu – na brak apetytu, apatię, zmęczenie. Jak ręką odjął! Wiecie co jeszcze? Zakwas z buraka po prostu dodaje energii. Mam siłę robić w polu, gotować z Wami na lajwach, ogarniać pracę, obowiązki, dzieci. Czasami nawet bez kawy!
Różowy barwnik daje zdrowie
Odwołajmy się jednak do autorytetów, bo Kaśka sobie może gadać bez doktoratu. Doktor Bartek Kulczyński, znany dietetyk z Poznania, wymienia szereg zalet zakwasu buraczanego[1]. Wskazuje, że buraki to warzywo bogate w związki antyoksydacyjne, które pomagają zwalczać samotworzące się szkodliwe komórki naszego ciała.
Co więcej, to ulubione warzywo prosiąt, zawiera betainę i betacyjaniny – związki odpowiedzialne za tworzenie intensywnej ciemnoróżowej barwy (stąd dodaje się je do niektórych produktów spożywczych), a także wykazujące działanie antynowotworowe. „Doszliśmy do wniosku, że wysoki poziom betainy wiąże się z niższym ryzykiem zachorowania na nowotwór, zwłaszcza jelita grubego”. Taki wniosek przedstawili amerykańscy naukowcy, którzy przeanalizowali wyniki badań i obserwacje diety pacjentów, zarejestrowanych w bazie danych nauk medycznych.[2]
Zakwas buraczany reguluje ciśnienie krwi i pracę jelit[3]. Przyspiesza metabolizm, zatem wspomaga również odchudzanie. Powołując się na doświadczenia przyjmujących go regularnie osób, może działać uspokajająco i wyciszająco, niwelując tym samym zaburzenia snu[4]. Regularne picie zakwasu buraczanego dobrze wpływa na kondycję skóry i pomaga pozbyć się wyprysków. To ta reklamowa „promienna cera”, możliwa do osiągnięcia dzięki właściwościom przeciwzapalnym i detoksykacyjnym kiszonego buraka.
(Uwaga: wyszukując informacji na stronach angielskojęzycznych, wpisujemy „beet kvass”, ponieważ wyrażenie „beetroot juice” odnosi się do soku, a to nie to samo).
Zakwas z buraka – lepszy niż energetyk
Doktor Kulczyński słusznie zauważa, że picie soku z kiszonych buraków może chronić przed zawałem lub zmniejsza uszkodzenia mięśnia sercowego, gdy (niestety) do tego zawału dojdzie.
Kwestionuje jednak zawartość żelaza w zakwasie buraczanym, mówiąc, że do leczenia anemii burak może być cennym, ale jednak tylko dodatkiem. Ja doceniam go za jego wartość dla odporności, w końcu znajdujący się w nim czosnek to naturalny antybiotyk. Kiedy coś mnie nabiera, lubię wypić sobie dodatkowe pół albo i szklaneczkę.
Wiecie, rozwiązania, które stosowały nasze prababki i babki, bazują na niesamowitej znajomości natury w czasach, gdy wiedza ta nie była dostępna w książkach. Sam zakwas pochodzi z terenów Rusi, a pito go już w średniowieczu. Moim zdaniem z powodzeniem może zastąpić napoje energetyczne (których nie pijemy, bo to syf), ale i codzienną małą czarną.
Buraki – 5 polskich złotych, zdrowie – bezcenne
Wniosek nasuwa się sam: kiszony burak jest wspaniały! A skoro taki spoko, to powiedz swojej drugiej połówce, droga Halinko, że od dziś „ty buraku” będzie dla niego komplementem. Lećcie nastawiać zakwas, bo roboty przy tym niewiele, a korzyści zdrowotne widać gołym okiem. Zwłaszcza jak obejrzysz buźkę w lustrze powiększającym!
[1] Pij sok z buraka kiszonego i popraw zdrowie! Właściwości zakwasu buraczanego – film na kanale YouTube Dr Bartek Kulczyński https://www.youtube.com/watch?v=-mKo8O8RczY
[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29606601/
[1] https://www.brainstormhealth.co.uk/2018/09/gut-supportive-beet-kvass/
[1] https://zywienie.abczdrowie.pl/zakwas-z-buraka-szturmem-wdziera-sie-na-salony
Fajnie, że tutaj jesteś! Proszę się rozgościć very serdecznie. Nazywam się Kasią Bąk-Woźniak i nawet chce mi się gotować, szczególnie lubię naszą Polską rodzimą kuchnie. Szybkie i tanie dania też zrobię. Uprzedzam wszystkich, to jest blog dla ludzi z dystansem i jak ktoś nie rozumuje co tutaj się wydarza to albo tak, albo nie.